Schedule & Pairings

Tuesday, July 3
Participants Arrival
Wednesday, July 4
Arnold Palmer Cup Junior Clinic (Academy) 9:00a.m.
Team Practice Rounds 1:00p.m. (Shotgun 1-4 and 10-13)
Thursday, July 5
Arnold Palmer Cup Collegiate - Am 9:00a.m. Shotgun Start
Opening Ceremony Approximately 5:30p.m. (Hotel Royal)
Friday, July 6
Mixed Fourball Matches (12 Groups)
Match 1: Viktor Hovland/Olivia Mehaffey (INT) vs Jennifer Kupcho/Matthew Wolff (USA) 8:30a.m.
Match 2: Jovan Rebula/Albane Valenzuela (INT) vs Chandler Phillips/Lilia Vu (USA) 8:45a.m.
Match 3: Hurly Long/Patty Tavatanakit (INT) vs Andrea Lee/Collin Morikawa (USA) 9:00a.m.
Match 4: Harry Hall/Wenyung Keh (INT) vs Kristen Gillman/Davis Riley (USA) 9:15a.m.
Match 5: Stefano Mazzoli/Dewi Weber (INT) vs Stephen Franken/Emilia Migliaccio (USA) 9:30a.m.
Match 6: Jiwon Jeon/Lorenzo Scalise (INT) vs Sahith Theegala/Alana Uriell (USA) 9:45a.m.
Match 7: Jaravee Boonchant/Fredrik Nilehn (INT) vs Brad Dalke/Jamie Freedman (USA) 10:00a.m.
Match 8: KK Limbhasut/Pimnipa Panthong (INT) vs Zach Bouchou/Dylan Kim (USA) 10:15a.m.
Match 9: Ronan Mullarney/Chloe Ryan (INT) vs SM Lee/Kaitlyn Papp (USA) 10:30a.m.
Match 10: Luis Gagne/Ainhoa Olarra (INT) vs Shintaro Ban/Mariel Galdiano (USA) 10:45a.m.
Match 11: Maddie Szeryk/Andy Zhang (INT) vs Lauren Stephenson/Braden Thornberry (USA) 11:00a.m.
Match 12: Maria Fassi/Alvaro Ortiz (INT) vs Sophia Schubert/Justin Suh (USA) 11:15a.m.
Saturday, July 7
Morning Mixed Foursomes Matches (12 Groups off 1/10)
Match 13: Jovan Rebula/Albane Valenzuela (INT) vs Jennifer Kupcho/Matthew Wolff (USA) 7:30a.m. (1)
Match 14: Jiwon Jeon/Lorenzo Scalise (INT) vs Lauren Stephenson/Braden Thornberry (USA) 7:30a.m. (10)
Match 15: Hurly Long/Patty Tavatanakit (INT) vs Chandler Phillips/Lilia Vu (USA) 7:44a.m. (1)
Match 16: Stefano Mazzoli/Dewi Weber (INT) vs Andrea Lee/Colin Morikawa (USA) 7:44a.m. (10)
Match 17: Viktor Hovland/Olivia Mehaffey (INT) vs Shintaro Ban/Mariel Galdiano (USA) 7:58a.m. (1)
Match 18: Ronan Mullarney/Chloe Ryan (INT) vs Jamie Freedman/Sahith Theegala (USA) 7:58a.m. (10)
Match 19: Maddie Szeryk/Andy Zhang (INT) vs Dylan Kim/Justin Suh (USA) 8:12a.m. (1)
Match 20: KK Limbhasut/Pimnipa Panthong (INT) vs Brad Dalke/Alana Uriell (USA) 8:12a.m. (10)
March 21: Luis Gagne/Ainhoa Olarra (INT) vs Kristen Gillman/Davis Riley (USA) 8:26a.m. (1)
Match 22: Harry Hall/Wenyung Keh (INT) vs Zach Bauchou/Sophia Schubert (USA) 8:26a.m. (10)
Match 23: Maria Fassi/Alvaro Ortiz (INT) vs Stephen Franken /Emilia Migliaccio (USA) 8:40a.m. (1)
Match 24: Jaravee Boonchant/Fredrik Nilehn (INT) vs SM Lee/Kaitlyn Papp (USA) 8:40a.m. (10)
Afternoon Fourball Matches (12 Groups off 1/10)
Match 25: Jiwon Jeong/Chloe Ryan (INT) vs Jennifer Kupcho/Lilia Vu (USA) 1:30p.m. (1)
Match 26: Stefano Mazzoli/Lorenzo Scalise (INT) vs Braden Thornberry/Matthew Wolff (USA) 1:30p.m. (10)
Match 27: Olivia Mehffey/Maddie Szeryk (INT) vs Mariel Galdiano/Andrea Lee (USA) 1:44p.m. (1)
Match 28: Luis Gagne/Andy Zhang (INT) vs Shintaro Ban/Collin Morikawa (USA) 1:44p.m. (10)
Match 29: Albane Valenzuela/Dewi Weber (INT) vs Sophia Schubert/Lauren Stephenson (USA) 1:58p.m. (1)
Match 30: Hurly Long/Ronan Mullarney (INT) vs Justin Suh/ Sahith Theegala (USA) 1:58p.m. (10)
Match 31: Wenyung Keh/Patty Tavatanakit (INT) vs Jamie Freedman/Alana Uriell (USA) 2:12p.m. (1)
Match 32: Harry Hall/Jovan Rebula (INT) vs Zach Bauchou/Chandler Phillips (USA) 2:12p.m. (10)
Match 33: Jaravee Boonchant/ Pimnipa Panthong (INT) vs Dylan Kim/ Emilia Migliaccio (USA) 2:26p.m. (1)
Match 34: KK Limbhasut/Alvaro Ortiz (INT) vs Stephen Franken/SM Lee (USA) 2:26p.m. (10)
Match 35: Maria Fassi/ Ainhoa Olarra (INT) vs Kristen Gillman/ Kaitlyn Papp (USA) 2:40p.m. (1)
Match 36: Viktor Hovland/ Fredrik Nilehn (INT) vs Brad Dalke/ Davis Riley (USA) 2:40p.m. (10)
Sunday, July 8
Singles Matches (24 groups off 1/10)
Match 37: 7:30a.m. (1) Maria Fassi (USA) vs Sophia Schubert (INT)
Match 38: 7:30a.m. (10) Viktor Hovland (INT) vs Brad Dalke (USA)
Match 39: 7:40a.m. (1) Lorenzo Scalise (INT) vs Chandler Phillips (USA)
Match 40 7:40a.m. (10) Olivia Mehaffey (INT) vs Jamie Freedman (INT)
Match 41: 7:50a.m. (1) Patty Tavatanakit (INT) vs Kaitlyn Papp (USA)
Match 42: Andy Zhang (INT) vs Sahith Theegala (USA) 7:50a.m. (10)
Match 43: Stefano Mazzoli (INT) vs Collin Morikawa (USA) 8:00a.m. (1)
Match 44: Jiwon Jeon (INT) vs Andrea Lee (USA) 8:00a.m. (10)
Match 45: Maddie Szeryk (USA) vs Lilia Vu (INT) 8:10a.m. (1)
Match 46: Luis Gagne (USA) vs Stephen Franken (INT) 8:10a.m. (10)
Match 47: KK Limbhasut (INT) vs Justin Suh (USA) 8:20a.m. (1)
Match 48: Dewi Weber (INT) vs Jennifer Kupcho (USA) 8:20a.m. (10)
Match 49: Pimnipa Panthong (INT) vs Alana Uriell (USA) 8:30a.m. (1)
Match 50: Alvaro Ortiz (INT) vs Zach Bauchou (USA) 8:30a.m. (10)
Match 51 Fredrik Nilehn (INT) vs Braden Thornberry (USA) 8:40a.m. (1)
Match 52 Chloe Ryan (INT) vs Emilia Migliaccio (USA) 8:40a.m. (10)
Match 53 Wenyung Keh (INT) vs Kristen Gillman (USA) 8:50a.m. (1)
Match 54 Harry Hall (INT) vs SM Lee (USA) 8:50a.m. (10)
Match 55: Ronan Mullarney (INT) vs Shintaro Ban (USA) 9:00a.m. (1)
Match 56: Albane Valenzuela (INT) vs Lauren Stephenson (USA) 9:00a.m. (10)
Match 57: Jaravee Boonchant (INT) vs Mariel Galdiano (USA) 9:10a.m. (1)
Match 58: Jovan Rebula (INT) vs Davis Riley (USA) 9:10a.m. (10)
Match 59: Hurly Long (INT) vs Matthew Wolff (USA) 9:20a.m. (1)
Match 60: Ainhoa Olarra (INT) vs Dylan Kim (USA) 9:20a.m. (10)
Closing Ceremony 30 minutes after conclusion of final match